14 серпня Православна Церква святкує винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього, а також вшановує пам’ять старозавітних семи мучеників Маккавеїв, матері їх Соломонії та учителя їхнього Єлеазара.
За прийнятим в Православній Церкві чином цього дня в усіх православних храмах священики виносять з вівтаря напрестольний Хрест і служать водосвятний молебень, просячи в Бога милості, здоров’я і благословення для нашого народу,а також здійснюється поклоніння Хресту (за чином Хрестопоклонної неділі Великого посту і Воздвиження Хреста Господнього.) Разом з освяченням води освячується також мед нового збору, зілля. Як засвідчується в грецькому часослові 1897 року, впродовж першої половини серпня, аж до самого свята Успіння, цю частину рятівного Древа носили Хресними ходами вулицями Константинополя, молячись про позбавлення від хвороб, які в цей час поширювались ,і пропонуючи для поклоніння людям
Через освячення зілля, плодів, через поклоніння Чесному Хресту Православна Церква освячує весь матеріальний світ. Церковні молитви пронизують світ, живлять природу, а з нею радощі людської душі. Трава, дерева, світила, небо, ранок, вечір, весна і сніг через церковні Таїнства, чини та освячення часу благодаттю Святого Духа, разом з людиною долучаються до події спасіння та оновлення.
З 14 серпня починається Успенський піст. Він триватиме два тижні і завершиться святом Успіння Пресвятої Богородиці. По строгості він прирівнюється до Великого посту (без м'ясних, молочних і рибних продуктів) і продовжується з 14 по 27 серпня (до дня Успіння Пресвятої Богородиці). Тільки 19 серпня в свято Преображення Господнього - один раз за весь піст - можна їсти рибу. Втім, коли у одного з відомих сучасних священиків запитали, чи існують в Православній Церкві (і якщо існують, то які і для кого) послаблення посту, він відповів приблизно так: "Послаблення посту є: для новонавернених, дітей, вагітних, матерів які годують, хворих, подорожуючих або тих хто у відпустці. Які послаблення - питання індивідуальне і відноситься, скоріше до особистої християнської свідомості".
У нашій Церкві це свято з'єдналося із спогадом Хрещення Русі в 988 році. Згадка про день Хрещення Русі збереглася в Хронографіях XVI століття: "Хрестився князь великий Воладимир Київский і всієї Руси –України 1серпня …» Зі святом браття і сестри !