Ми наблизилися до Великого Посту і стоїмо вже, як би на порозі цього великого часу, дарованого нам Матір’ю Церквою для нашого спасіння, для нашого виправлення, для нашого покаяння.
Великий піст даний нам для того, щоб в нас відбилося Царство Небесне. А Царство Небесне – це Царство любові. Царство любові неможливо досягнути без уміння прощати, уміння бути милосердними навіть до своїх кривдників.
«А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф.6.15). Ці слова ми чуємо перед початком Великого посту. Церква закликає нас розпочати подвиг самозаглиблення, внутрішнього очищення, покаяння і повернення до Бога щоб розпочати піст примирившись, звільнившись від непорозумінь , образ. Від нашого прощення ближнього залежить і прощення нас Богом.
Є різне прощення. Буває що людина вчинить нам якусь неприємність і ми реагуємо приблизно так - ну що з неї візьмеш, вона не заслуговує навіть на мою образу і тому прощаю її. Це звичайно не є прощенням . Це вияв нашої гордині, зверхності перед людиною.
Інколи ми говоримо нашому кривднику - я вас пробачаю і нічого проти вас не маю , але ніяких стосунків з вами підтримувати не буду, викреслюю вас з свого життя. Таке прощення не є виявом любові до ближнього. Щоб зрозуміти глибину справжнього прощення треба почати не з прощення чужих гріхів, а з прощення наших гріхів Сином Божим. В цьому мета християнина - очиститися від гріха через покаяння. А Бог прощає нам тому, що Він «так полюбив Бог світ, що віддав Сина Свого Єдинородного , щоб усякий хто вірує в нього, не загинув, а мав життя вічне». Людина Боже творіння, носить образ Божий, за неї Ісус помер на Хресті. Щоб простить ближнього треба найперше бачить його таким яким бачить людину Бог і любить її як своє створіння. Бо молитва Господня нас закликає: « І прости нам провини наші як і ми прощаємо винуватцям нашим» . Цими словами молитви і повинен керуватися християнин. Христос Спаситель ще раз нагадує нам про те, що ми є дітьми Отця Небесного, Який хоче, щоб ми були подібні до Нього. «Будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний» (Мф.5,48), у всьому намагайтеся наслідувати свого Отця, якщо хочете залишатися Його гідними дітьми. А Він навчає навіть ворогам прощати і на Хресті прощає тих хто Його розпинає : “Отче, прости їм, бо не відають, що творять”.
Християнське прощення засновано на любові.. А любов це , насамперед , є віра в людину в її Божий образ.
До прощення і покаяння закликає нас і молитва Єфрема Сиріна «дай мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого…» . В прощенні сила перемагати будь яку неможливість.
За логікою Євангелія прощення потрібне не скільки прощеному, скільки самому прощаючому, бо воно вивищує його і приводить до морального відродження.
Брати і сестри! Приходить в наше життя благодатний, час покаяння, час роздумів над своїм життям та душею. Не будемо “їсти” один одного й це буде найкращий піст для нас перед очами Бога. Каймося за власні гріхи, молимось як митар, каємось як блудний син і приймаймо Бога до наших сердець. І Він ввійде до нас як увійшов до дому Закхея. “Ось стою і стукаю” - промовляє Христос. Відкриймо Йому наші серця : «Бо де скарб ваш, там буде і серце Ваше». Амінь.