Цьогорічне свято Горбанівської ікони Божої Матері зібрало чимало парафіян з міста та області. Свято розпочалась хресною ходою до чудодійного джерела де духовенство єпархії на чолі з архієпископом а Федором а відслужили молебні з акафістом до Божої Маетері. Парафіяни помолились перед образом Горбанівської ікони Божої Матері , спожили води з чудодійного джерела . Після цього відбулась Божественна Літургія. В службах прийняли участь парафіяни і священики нашої церкви - протоієреї Миколай Храпач та Вячеслав Рукас.
Чудотворний образ, що належить до іконографічного типу Корсунської ікони, писаної євангелістом Лукою і перенесеною кн. Володимиром із Херсонесу (Корсуня) до Києва 988. Назву отримала від імення козака Горбаня, що знайшов святиню.
У 1765 для ікони, неподалік від місця її явлення, звели Різдвяно-Богородицьку церкву стараннями шанувальників образу та козацького старшини Іллі Вовковняка. 1818 клопотанням священика Євтихія (Павловського) храм перебудували на мурований. Образ знаходився у гарному кіоті й був прикрашений срібно-позолоченими шатами. Ікона щедро чудодіяла, дивні зцілення фіксувались у церковній книзі.
Після зруйнування церкви святиня, з якої зняли коштовну ризу, була перенесена до Макаріївського храму м. Полтава. Потім переховувалась колишніми черницями Великобудищанського монастиря. З 1941 до 1949 перебувала в Макаріївській церкві, з 1949 до 1962 – у кафедральному Спасо-Преображенському соборі. Після знищення останнього повернулась до Макаріївського храму, що став кафедральним. Образ розміщується у лівому приділі храму, гарно оздоблений та обвішаний прикрасами – пожертвами прочан. Перед іконою вірні моляться Богоматері як «Заступниці і Похвалі землі нашої Полтавської», щонеділі їй відправляється акафіст, двічі на рік – 13 лип. та 12 жовт. – здійснюються урочисті архієрейські богослужіння.
Починаючи з 1850, щорічно 30.06/13.07 ікона у супроводі багатотисячного натовпу урочисто переносилася до Полтави, де залишалась в Успенському соборі протягом літньо-осінніх ярмарків, а потім поверталася назад. Із 1930-х хресні ходи здійснювались лише в межах міста, а у 1960-ті були повністю заборонені. З 1999 їх відновили, і відтоді щоліта 13.07 вони проводяться на території с. Горбанівка.
Храм був повністю зруйнований в роки войовничого атеїзму. Завдяки меценату храм відбудовано і в ньому постійно відбуваються богослужіння.