Уже традиційно у день пам’яті чудотворної ікони Божої
Матері Горбанівської духовенство та
парафіяни міста та с.
Горбанівки зібралися у
новозбудованому храмі Різдва Богородиці. На святкуванні були настоятель нашого храму прот. Миколай Храпач та священик прот. Вячеслав Рукас та парафіяни. Службу Божу
очолив керуючий Полтавською єпархією
архієпископ Федір.
Свято розпочалось хресною ходою від храму до чудодійного джерела де колись було знайдено чудотворну ікону Божої Матері Горбанівську. На цьому місці було відслужено молебін з акафістом до Божої Матері та освячено воду .
Після молебню в храмі розпочалась святкова Божественна Літургія. По закінченні владика виголосив проповідь та вручив єпархіальні грамоти активним парафіянам, які відзначились під час будівництва храму.
Владика Федір та духовенство помолились, за спокій душі, на могилі Івана Мацієшина, головного фундатора і будівничого храму, який похоронений біля храму.
Горбанівська ікона Божої Матері є копією з Корсунської ікони, написаної, за переказами, євангелистом Лукою і принесеної великим князем Володимиром з Корсуня до Києва в 988 році. Найменування «Горбанівська» походить від прізвища козака Горбаня, якому чудотворна ікона з'явилася в XVIII столітті. Одного разу на косовиці його коса зламалася, наткнувшись на щось у траві. Нахилившись, козак побачив на землі ікону Божої Матері із слідами порізу від леза коси на лику (на образі так і залишився видно цей слід).
Перебувала свята ікона в церкві Різдва Пресвятої Богородиці села Горбанівки, поряд з містом Полтавою. Неподалік від храму забило цілюще джерело, над яким була вибудувана каплиця. Ікона прославилася багатьма зціленнями і шанувалася не лише на Полтавщині, а й в інших місцевостях південного краю. Безліч прочан приходило з усіх боків для поклоніння Пресвятій Богородиці.
Починаючи з 1850 року, щорічно 13 липня Горбанівська ікона в супроводі багатотисячного натовпу віруючих переносилася до Полтави і залишалася в місцевому Успенському соборі протягом 40 днів, тобто до 23-го серпня, коли знову хресним ходом поверталася в Горбанівську церква. У роки богоборства ХХ століття Горбанівський храм був зруйнований, але хресні ходи продовжували здійснюватися і тоді, але тільки в межах міста. З 1962 року чудотворний образ перебуває у Свято-Макаріївському кафедральному соборі м. Полтави УПЦ Московського патріархату.
Сьогодні практично закінчено будівництво нового храму на місці зруйнованого більшовиками старого храму. Його освячення планується на вересень місяць.